Τετάρτη 25 Απριλίου 2012

UEFA Champions League-Απολογισμός

O δεύτερος γύρος των ημιτελικών της μεγαλύτερης διασυλλογικής ποδοσφαιρικής διοργάνωσης τελείωσε χτες,και πλέον έχουμε το ζευγάριτου τελικού της 19ης Μαϊου (που ήταν και το πιο  απρόσμενο).
Ο αγώνας της Τρίτης,Τσέλσι-Μπαρτσελόνα ήτ;αν ο πιο άδοξος της σειράς.Το τελικό σκορ,2-2,που όμως διαμορφώθηκε με ένα τρελό τρόπο.Μετά από μια πολύ σκληρή ενέργεια εκτός φάσης του Τέρι στον Αλέξις Σάντσεζ.Τότε η Μπαρτσελόνα έβαλε γρήγορα 2 γκολ και πήγαινε για παραπάνω,όταν ο Ραμίρες και ο Λάμπαρντ συνεργάστηκαν θεαματικά και ο πρώτος έκανε το 2-1.Έτσι έληξε το πρώτο ημίχρονο.Έπειτα, η Τσέλσι έκανε μια συνεχή άμυνα ζώνης με τον Ντρογκμπά (!) αριστερό μπακ .Μετά από πολλή δόση τύχης,στο 90' ,ο μέχρι πρότινος πεθαμένος,Φερνάντο Τόρες, έκανε μια κούρσα και άφησε την μπάλα στο τέρμα.Έτσι,η πρώτη ομάδα στο ζευγάρι του τελικού θα είναι η Τσέλσι

Στον χθεσινό αγώνα,Ρεαλ-Μπάγερν,τα πράγματα ήταν πιο απλά,πολύ γρήγορα, ο CR7 σκόραρε 2 γκολ και μετά από 14 λεπτά ο Ρόμπεν μείωσε σε 2-1.Αυτό το σκορ ίσχυσε μέχρι το τέλος και της παράτασης,και έτσι οδηγηθήκαμε στα πέναλτι.Εκεί, η Ρεάλ δεν άντεξε και η Μπάγερν πήρε και αυτή το εισητήριο για το Μονάχο(στο γήπεδό της θα γίνει ο τελικός) για την 19η Μαϊου